Letem světem

05. 10. 2021

Letos v dubnu jsme přihlásili naše zařízení do soutěže nadace TESCO – vy rozhodujete, my pomáháme. Vytvořili jsme projekt pod názvem „Letem světem“, jehož hlavním cílem byla realizace vyhlídkového letu pro klienty Klíče – centra sociálních služeb, p. o., prostřednictvím kterého by prožili nevšední a nezapomenutelný zážitek. V červenci se na nás usmálo štěstí a v rámci hodnoceného okrsku jsme získali finanční příspěvek 10 000 Kč.
Vyhlídkový let byl realizován dne 5. 10. 2021 na letišti Neředín v Olomouci. Po příchodu na letiště jsme se seznámili s pilotem Tomášem N., prohlédli si letadlo, dozvěděli jsme se, k čemu slouží věž pro letadla a jak moc je důležitá komunikace pilota s ostatními piloty v bezprostředně blízkém okolí. Pilot nám sdělil hlavní cíl naší cesty – Fort XVII Křelov – Poděbrady – Chomoutovské jezero – Klášterní Hradisko – Svatý Kopeček. Po krátkém briefingu jsme již nasedali do pohodlného letadla, nasadili si pilotní sluchátka, pilot zahřál motor a vyrazili jsme do nebes. K našemu letu byl vybrán letoun CESSNA 172, což je čtyřmístný lehký jednomotorový hornoplošník.
Po pozvolném stoupání jsme se konečně vznesli nad Olomouc. Těžko se dá popsat pocit, který námi prostupoval, když se letadlo odlepovalo od země a než jsme si stihli vše uvědomit, byli jsme kilometr nad zemí a měli jsme celé město jako na dlani. Let to byl neskutečně dobrodružný, protože si s námi po celou dobu pohrával silnější vítr. Ale pilot byl velmi zkušený a stroj měl pevně v rukou. Za celou jeho leteckou kariéru nalétal stovky hodin a bylo na něm vidět, že si pilotáž velmi užívá. A zatím co si pohrával s letadlem ve větru, my se kochali nádhernou a sluncem osvětlenou podzimní krajinou a dech beroucími výhledy na úžasná panoramata.
Po vzrušujících minutách v oblacích jsme s plnou elegantností přistáli na příletové dráze neředínského letiště a s pokorou jsme poděkovali nejen pilotovi, ale i zemi, nad kterou jsme se vznesli a kam jsme se rádi vrátili.
Díky nadaci Tesco měli klienti možnost splnit si svůj velký sen, vidět ta nejkrásnější a jimi nejoblíbenější místa z okolí Olomouce z ptačí perspektivy. Pro všechny to byl nezapomenutelný a silný zážitek, na který budeme vzpomínat ještě dlouhá léta.
„Království vzpomínek je to jediné, co vám nemůže nikdo vzít a kam se můžete vždy vrátit…“
 
top