Velikonoční jarmark 2018

02. 04. 2018 v 8:50 hodin

 

Neděle byla chladná a foukal studený vítr, sluníčko za mraky, chodníky mokré po vydatném dešti. Ale my jsme se přesto vydali na plánovanou akci, jsou přece Velikonoce…! Tak zimní bundy a čepice a jedeme na náměstí, kde se koná Velikonoční trh a řemeslný jarmark. Již z dálky slyšíme tóny písní a spěcháme zvědavě k pódiu na Horním náměstí. Zde se nám představuje Folklórní soubor z Hané. Obdivujeme hanácké kroje a broukáme si známé písničky. Petr si dokonce s chutí zajódluje….
Pak zvědavě okukujeme stánky, kde jsou vystaveny a nabízeny tradiční hanácké produkty – ovčí sýry, voňavé domácí klobásy, tvarůžkové speciality nebo koláče, mňam….
Co je to tam za atrakci? Obrovské dvoumetrové malované vajíčko a spousta lidí se u něj fotí. Dozvídáme se, že vajíčko bylo přivezeno z Chorvatska a je celé ručně malované motivy z Hané. Lucie má foťák a tak zapózujeme a jsme na fotce i s obřím vejcem.
Před radnicí se něco děje, koukejte, je tam kůň! Opravdu. Ochránci přírody z Olomouce přijeli s kobylkou, která má staročeský postroj a je zapřažena do dřevěného vozíku. Zprvu si udržujeme odstup a jen se díváme, jak koník žere seno. Je klidný a davy lidí mu nevadí. Malá holčička kobylku pohladí po čele. A tak se osmělujeme i my a hladíme srst a hřívu, poplácáme kobylku po boku a Marta ji hladí a hladí…..div ji neuhladí….
O kousek dál je postavena dřevěná ohrada a v ní se probíhají čtyři kůzlata, dovádějí jako děti a předvádějí se, jako by věděly, že se nám to líbí.
Obcházíme celé náměstí a další stánky, kde můžeme vidět ukázku  pletení pomlázek a malování kraslic, prodejní výstavku háčkovaných výrobků nebo malovaných kamenů.
Je to tu hezké, říká Jana a my ostatní souhlasíme.
A jako na zavolanou z roztrhaných mraků vykoukne jarní sluníčko…..