Pět cest za zooterapií

01.02.2019 08:45

V březnu roku 2018 jsme naše zařízení přihlásili do soutěže nadace „Tesco – vy rozhodujete, my pomáháme“. Vytvořili jsme projekt s názvem „Pět cest za zooterapií aneb léčíme zvířaty“, jehož hlavním cílem bylo zprostředkovat pět různých setkání se zvířaty. Hlavní myšlenkou projektu bylo poskytnout našim klientům možnost vzájemné kooperace se zvířaty, motivovat je k netradičním činnostem, podpořit fyzickou, psychickou i emocionální aktivitu a vytvořit příjemnou atmosféru vzájemného poznávání a objevování neznámého. V červenci se na nás usmálo štěstí, v rámci hodnoceného okrsku jsme se umístili na prvním místě a získali příspěvek 30 000,-.

 

A jak probíhaly jednotlivé cesty?

Ornitoterapie

V rámci první cesty - ornitoterapie, tedy kontaktu s ptáky, nás čekali hned dvě setkání - návštěva sov a návštěva papoušků.
Sovy se svými majiteli přijeli jedno srpnové dopoledne a my se všichni společně sešli na zahradě u altánku. Ač nás několik dní předtím trápilo veliké horko, ten den bylo slunce za mrakem, foukal mírný vítr a nám bylo venku moc příjemně. Navíc nás čekal bohatý společný program a zajímavé povídání. Klienti se dozvěděli mnoho o životě sov, jejich zvycích a potřebách. Seznámili se také s tím, jak se rodí mláďata nebo jak zní sova v divoké přírodě. Zblízka poznali několik různých druhů, například Kalouse ušatého nebo Sýce rousného. Klienti si také poslechli, jak sovy houkají, a mohli sledovat, jak divoce mávají křídly. Zlatým hřebem celé návštěvy byl překrásný Výr velký jménem Sam, kterého si klienti směli pohladit.

Papoušci naše zařízení navštívili hned další měsíc, a protože to byl jeden z těch podzimních promáčených dní, sešli jsme se všichni v prostorách budovy č. 2. Papoušci se, ve spolupráci se svými majiteli, představili a předvedli našim klientům. Ti se pak v rámci výukového programu seznámili s různými druhy papoušků a poslechli si povídání o jejich životě. Na konec vystoupení předvedli papoušci pár svých triků a někteří u toho byli pořádně upovídaní.

 

Kontakt s koňmi

Klienti pravidelně navštěvovali také blízkou stáj v Chomoutově, kde si užívali soužití s koňmi. Koníci žili v překrásném prostředí u řeky Moravy a v prostorných ohradách si užívali nadcházejícího podzimu. Naši klienti pomáhali s krmením, nošením sena, úklidem i hřebelcováním. A když bylo práce dost, přišel čas na trochu zábavy- na procházky s koňmi, parkurový minidostih anebo třeba plavení v řece. Klienti odcházeli od koní vonící přírodou a s ušmudlanými kalhotami, ale spokojení a plní nových koňáckých zážitků.

Felinoterapie

Na konci roku naše zařízení pravidelně navštěvovali také dva kocouři - Avatar a Jonáš - společně se svou paničkou. Dohromady tvořili felinoterapeutický tým, který našim klientům přinášel mnoho netradičních podnětů. Nejednalo se jen o mazlení, ale také jsme si povídali o životě koček, probíhala hmatová stimulace, klienti měli možnost kocoury krmit nebo si s nimi hrát. Oba kocouři byli dokonce tak velcí pohodáři, že po celou dobu terapie vydrželi klidní, mazliví a společný kontakt se nakonec líbil nejen našim klientům, ale i kocourům. Na konci každé návštěvy se pak vždy jen líně protáhli, zívli, nastoupili do své přepravní tašky a vydali se odpočívat zpět domů.

Canisterapie

Téměř celý rok nás v našem zařízení navštěvoval canisterapeutický pes Eliška. Pobývala u nás průběrně třikrát týdně a s klienty trávila čas v průběhu celého dne. Klienti se naučili jak o psa pečovat, někteří Elišku chodili venčit anebo s ní relaxovali. Canisterapeutický tým (pes + psovod) se také pravidelně věnoval skupinové i individuální canisterapii s mobilními i imobilními klienty. S mobilními klienty probíhala dynamická canisterapie, většinou za použití her, hlavolamů a jiných pomůcek. Klienti se tak se psem zapojili do různých pohybových činností zaměřených na rozvoj hrubé i jemné motoriky a pohybové koordinace, do aktivit rozvíjejících logické myšlení či fantazii. Zároveň se také učili o psa pečovat, respektovat jej a nebát se. S imobilními klienty byla canisterapie vedena cestou smyslových stimulací a příjemných podnětů. Zároveň byla podporována psychologická i emocionální aktivita klientů a rozvíjena jejich jemná motorika. Z daru nadace Tesco jsme Elišce pořídili vhodné hlavolamy a pomůcky, které při canisterapii pomáhají rozvíjet jemnou i hrubou motoriku, koordinaci či logiku našich klientů.

 

Návštěva ZOO Olomouc a ZOO Ostrava

Během září se naši klienti vydali hned na dva výlety – do ZOO Olomouc a krajským autobusem do ZOO Ostrava. V ZOO Olomouc nás čekal vzdělávací program na téma exotická zvěř, klienti měli možnost si osahat žirafí obratel, hadí svlek nebo třeba pštrosí vejce. Poté nás čekala komentovaná prohlídka zahrady a závěrem jsme se potkali s velmi vzácnou návštěvou, hroznýšem královským Gigi. Ti nejodvážnější měli možnost si téměř patnácti kilogramového  hada pochovat. A věřte, že se mezi našimi klienty našlo plno hrdinů!

Druhá návštěva pak vedla do ZOO Ostrava, kde si naši klienti užili překrásné babí léto.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode